Charles Kibert2_ramka

prof. em. dr inż. Charles J. Kibert

Profesor, M.E. Rinker Sr. School of Building Construction
Dyrektor, Powell Center for Construction and Environment, University of Florida

Charles J. Kibert jest współzałożycielem i prezesem Cross Creek Initiative, organizacji non-profit typu joint venture, łączącej naukę z biznesem, która wdraża zasady zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Jest członkiem zarządu Green Building Initiative, organizacji non-profit propagującej certyfikację budynków zwaną Green Globes.

Charles wykłada zrównoważone budownictwo na Uniwersytecie Florydy oraz przygotowuje doktorantów specjalizujących się w tej dziedzinie. Jest także twórcą i prowadzącym szkolenia w zakresie zrównoważonego budownictwa dla branży w USA oraz innych krajach. Jest autorem czterech edycji książki Sustainable Construction: Green Building Design and Construction i współautorem Working toward Sustainability: Ethical Decision Making in a Technological World.

Charles posiada tytuł inżyniera (U.S. Military Academy), magistra inżynierii nuklearnej (Carnegie-Mellon University) oraz doktorat inżynierii mechanicznej (University of South Florida). Jest praktykiem inżynierem, asesorem Green Globes oraz LEED AP.

Ross Schuster_ramka

Ross B. Shuster

President, International, United Technologies Climate, Controls & Security

Ross Shuster związał się z United Technologies w 2007. Przed objęciem funkcji Prezesa Ross przeszedł szereg szczebli w ramach azjatyckiego oddziału United Technologies, włączając w to kierowanie w firmach Carrier, Chub and Otis.

Ross jest członkiem zarządu Beijer Ref technologicznej spółki publicznej w Szwecji, lidera w branży chłodniczej i klimatyzacji.
W roku 2012 został uhonorowany nagrodą Magnolia Award przyznawaną przez szanghajskie władze samorządowe obcokrajowcom, którzy najbardziej przyczynili się do rozwoju gospodarki i społeczności w Szanghaju.
Ross posiada tytuł MBA Uniwersytetu w San Francisco oraz licencjata inżynierii mechanicznej Uniwersytetu Kalifornijskiego.

MarcinPopkiewicz

dr Marcin Popkiewicz

Autor, naukowiec i dziennikarz

Analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Autor bestsellerów Świat na rozdrożu i Rewolucja energetyczna. Ale po co? Redaktor portali ziemianarozdrozu.pl i naukaoklimacie.pl. Przewodniczący polskiego oddziału ASPO (Association for the Study of Peak Oil), członek rady programowej INSPRO, członek rad ds. zrównoważonego rozwoju Pragi Północ i Słupska. Laureat m.in. głównych nagród „Promotor Energetyki Odnawialnej”, „Dziennikarze dla klimatu 2015” oraz „Economicus 2016” w kategorii „Najlepsza książka propagująca wiedzę ekonomiczną”.

anna_baczkowska_Armstrong_2_ramka

Anna Baczkowska

Architekt, Menadżer Techniczny ds. BIM na Polskę, Kraje Bałtyckie i Skandynawię, Armstrong Building Products

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z branżą budowlaną związana od ponad 20 lat. Nieustanne poszerza swoją wiedzę, ukończyła m.in. studia podyplomowe w zakresie konserwacji zabytków, zarządzania, a także kursy menadżerskie i szkolenia trenerskie. Swoją karierę rozpoczynała jako projektant wnętrz.

Od kilkunastu lat w dedykowanym regionie wspiera w kwestiach projektowych, akustycznych i technicznych zespół doradców firmy Armstrong, a także deweloperów, architektów i firmy budowlane realizujące największe inwestycje użytku publicznego. W ostatnich latach jest także ekspertem ds. wsparcia nowoczesnych rozwiązań w budownictwie i projektowaniu, takich jak m.in.: certyfikacje ekologiczne budynków oraz projektowanie w filozofii BIM.

James Drinkwater_ramka

James Drinkwater

Dyrektor Regionu Europejskiego, WorldGBC

James nadzoruje sieć 24 krajowych Green Building Councils w Europie. Koordynuje ich działania w zakresie projektów, edukacji, polityki i relacji z regionalnymi organizacjami partnerskimi, przede wszystkim na polu światowego i europejskiego zaangażowania politycznego, np. 10-letniego Programu Ramowego dla Zrównoważonej Konsumpcji i Produkcji Programu Środowiskowego ONZ (UNEP), Technicznych Spotkań Eksperckich UNFCCC czy projektu Unii Europejskiej Budynki Efektywne Zasobowo. Współtworzy BUILD-UPON – flagowy projekt WorldGBC w ramach europejskiej strategii Horyzont 2020 oraz koordynuje prace komitetu ds. efektywności energetycznej projektu EeMAP w Horyzoncie 2020.

James posiada tytuł magistra na Uniwersytecie Cambridge i doświadczenie w prawie handlowym i spółek. Poprzednio był wspólnikiem w dziale Środowiska i Zmian Klimatycznych w globalnej firmie prawniczej Linklaters LLP, pracował także w Royal Institute of British Architects.

Josefina Lindblom1_ramka1

dr Josefina Lindblom

Dyrekcja Generalna ds. Środowiska, Komisja Europejska

Josefina pracuje w Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska w Komisji Europejskiej, w jednostce ds. Zrównoważonej produkcji, produktów i konsumpcji. Jest odpowiedzialna za prace związane ze zrównoważonymi budynkami i implementację komunikacji w tym zakresie, przyjętej w lecie 2014 roku. Wcześniej pracowała w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji, zajmując się m.in. wsparciem dla MŚP, a także we Wspólnym Centrum Badawczym KE, gdzie brała udział w badaniach nad poprawą wydajności środowiskowej przemysłu i strategiami w tym kierunku. Posiada tytuł doktora w dziedzinie projektowania w inżynierii chemicznej na Chalmers Technical University w Göteborgu.

Peter Ruge_ramka

Peter Ruge

Wykładowca Zrównoważonego Projektowania, Hochschule Anhalt, Dessau Institute of Architecture i Zhejiang SCI-TECH University
Dyrektor Zarządzający, Peter Ruge Architekten GmbH

Peter posiada 20-letnie doświadczenie w realizacji budynków i założeń urbanistycznych w Europie i Azji. Jest certyfikowanym projektantem domów pasywnych. Wykładał w różnych uczelniach, obecnie prowadzi przedmiot „Zrównoważone projektowanie“ w Hochschule Anhalt/Dessau Institute of Architecture (Bauhaus) i jest wykładowcą na Zhejiang Sci-Tech University w Hangzhou.

Peter Ruge Architekten przygotowuje projekty związane ze zrównoważoną optymalizacją w obiektach istniejących, mieszkalnych i zagospodarowaniu przestrzennym miast. Wśród wielu nagrodzonych projektów Petera, znajdują się trzy nagrodzone krajowym certyfikatem architektury zrównoważonej.

Rafal Schurma_ramka

Rafał Schurma

Założyciel i prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, właściciel visio | architects and consultants

MArch, MS, USGBC & LEED Faculty, LEED AP BD+C, ID+C, DGNB Auditor, BREEAM Assessor, HQE Referent. Absolwent Wydziału Architektury oraz Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Wieloletni wykładowca programu Environmental Management na Harvard University, Cambridge USA, obecnie wykładowca studium „Architektura i Budownictwo Zrównoważone” na Politechnice Krakowskiej.
Ważniejsze projekty to m.in.: Boston University Law School (dla firmy Beacon Architectural Associates); Oasis of the sea (największy statek pasażerski na świecie; dla firmy Wilson Butler Architects); udział w procesie konsultingu pierwszego w kraju budynku, który uzyskał certyfikację LEED – Borg Warner Turbo Systems; ostatnio prowadzenie procesu certyfikacji dla m.in. Mars Chocolate, Baltic Park Molo, UTC Goodrich, Superior.

Adam Targowski_ramka

Adam Targowski

Menedżer ds. zrównoważonego rozwoju, Skanska Property Poland

Zespół, którym kieruje Adam w Skanska Property Poland, jest odpowiedzialny za wyznaczanie projektom celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także certyfikację budynków biurowych grupy Skanska i inwestycji mieszkaniowych w Polsce. Do jego zadań należy m.in. wsparcie zespołu projektowego w zagadnieniach związanych z tematami Health & Wellbeing, w tym kształtowanie przestrzeni publicznej zgodnie z ideą placemakingu. Zespół Adama współpracuje z najemcami w działaniach mających na celu podnoszenie świadomości w zakresie efektywnego wykorzystywania przestrzeni biurowych oraz nowych technologii.

Adam jest aktywnym członkiem organizacji zajmujących się promocją zrównoważonego budownictwa w Polsce: PLGBC, gdzie jest członkiem zarządu, Urban Land Institute oraz Construction Marketing Group.

Jaroslaw Witek_ramka

Jarosław Witek

Projektant Instalacji Sanitarnych oraz Lider Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju, Arup Polska

BREEAM Accredited Professional, BREEAM International Assessor, BREEAM In-Use Auditor. Magister inżynier inżynierii środowiska w specjalności klimatyzacja, ogrzewnictwo i instalacje sanitarne. Absolwent Wydziału Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej oraz studiów podyplomowych „Sustainability Leadership” na Uniwersytecie Cambridge. Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa i brytyjskiej Chartered Institution of Building Services Engineers. Inżynier Europejski. Posiada 25-letnie doświadczenie zawodowe zdobyte na budowach i w biurach projektów w Polsce i Wielkiej Brytanii. W polskich biurach Arup wdrożył modelowanie energetyczne budynków, wspomagające projektowanie energooszczędnych i zoptymalizowanych budynków.
Obecnie Jarosław pełni funkcję projektanta sprawdzającego i kieruje zespołem konsultantów LEED, BREEAM i ds. budynków niskoenergetycznych oraz inżynierów wykonujących modele energetyczne budynków.

Ewa Kosmala_ramka

Prowadzenie

Ewa Kosmala

Właściciel Sustainability Trainers & Experts

Ewa jest magistrem inżynierem budownictwa, asesorem BREEAM International, LEED Green Associate oraz referentem HQE. Pełni obowiązki sekretarza Komitetu Ekologii PZiTB i Członka Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Cechuje ją holistyczne podejście do życia i budownictwa. Zrównoważony rozwój w budownictwie i biznesie oraz personalny są jej pasją.

Ukończyła Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej ze specjalnością fizyka budowli oraz Wydział Marketingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie budownictwa ekologicznego i zrównoważonego. Aktualnie uczestniczy w pracach pięciu komitetów PKN, w tym KT 307 ds. zrównoważonego budownictwa, i prowadzi międzynarodowe projekty w tym zakresie. Zajmuje się również tematyką wielokryterialnych ocen budynków i produktów zrównoważonych środowiskowo.